5ka polská verze – příběh trpělivosti se šťastným koncem

Je tomu od teď právě rok, co byla přeložena moje hra Pět kouzelných amuletů i do polštiny.  Polská verze ale vyšla až nyní. Proč? Pokusím se to vysvětlit v článku.

O tom, že je hra těsně před finální úpravou textů do polštiny mne informoval Mendosa, který pro mne (nás) už překládal hry v minulosti. Bylo to ve stejné době, kdy mi z Itálie tým překladatelů oznamoval, že i oni se ujmuli překladu a že to bude “cobydup”. Narozdíl od Italů, kteří se odmlčeli Mendosa svou práci dokončil a zaslal nám překlad.

První fáze byla (a vždy u této hry bude) na mne. Čert ví, co mne popadlo (popravdě mladická nerozvážnost a nezkušenost, 5ka je moje první hra vůbec) že jsem si tenkrát usmyslela dělat většinu (dobrá, všechny!) textových předělů ve hře coby obrázky, stejně tak různé nápisy, včetně velmi rozsáhlého textu i intra a outra. Vlastně ne čert, ale já. Nikdy (a vážně ne) v té době bezstarostné tvorby mne nenapadlo, že hra bude  populární a že se bude překládat hned do několika jazyků. Takhle neuváženost mne stála (a v případě dalších jazykových verzí ještě bude) docela dost předělávání. Každý obrázek musím vzít a znovu vytvořit podle toho, do jakého jazyka se hra překládá. Naštěstí už teď vím a tuhle chybu nedělám (a dělám zas jiný:-).

Dalším a o to bolestnějším faktem bylo zjištění, že není energie (chuť, čas, v mém případě i vědomosti) o tom, jak vyrobit další instalační balíček. Jistě, v době dnešní (“těchrychlýchinternetů”) už asi není problém dát lidem znovu stáhnout 150mb, ale přeci jen instalátor s jazykem je o dost elegantnější řešení.

Mezitím se řešil i problém s tím, že polština má nějaké specifické znaky ve fontu (písmenka, která nejsem schopna napsat ani vyslovit) a s tím, že je též problém. V dřívější verzi wme byl font navíc tvořen vcelku složitě, proto mi představa, že znovu budu takto dělat polský font zrovna nevoněla.

Nicméně i tohle se (nějak:-) vyřešilo nakonec a tak má hra 5ka už celkem 4 jazykové verze. A protože je Mendosa velmi šikovný (nejen coby) překladatel vyrobil instalátor  a dokonce slíbil, že bude připraven na překlopení italské verze..Pokud tedy bude:-)

Tags: , ,


Zanechat komentář