Freeware adventura Klášter na kraji lesa – recenze

Update 13/04/2013: stránky s adventurou Klášter na kraji lesa byly nahlášeny jako nebezpečné, proto v mém článku nenaleznete na tento web link.

Prvně – příjemne mne autoři překvapili faktem, že hru po letech vývoje dotáhli do konce. Vývoj adventury není práce vůbec lehká a vyžaduje spoustu času a odhodlání, takže každé dokončení takového projektu se cení. Jaká tedy česká freeware adventura Klášter na kraji lesa vlastně je?

Děj

Blonďatý Jeník bydlí ve vesnici Hnojník, kde většinu večerů tráví v místní krčmě (tedy typický prototyp flákače) jednoho dne se mu ale před hospodou zjeví anděl (Anděl páně?:) a naznačí Jendovi, že tudy cesta nevede, měl by najít jiný, hlubší smysl života než ten na dně sklenice.

Proto se Jeník poslušně a bez vytáček vydává (dle rady anděla) do jiné vesince – Růžence. Zde začně jeho dobrodružtví (čili pravé adventuření) na jehož konci snad náš Jeník najde něco víc než zálibu v alkoholu.

Hratelnost

I když jsem se od počátku obávala, že se bude jednat o další klon hry Polda spíš mne nakonec hra připomínala hru Ve stínu havrana (asi především díky občas dlouhým náboženským řečem:-).

Vlastně doteď nevím, jak byla hra myšlena, jsou tu prvky fantasy (víla, co má ráda steaky (!), jsou tu náboženské prvky (klášter a jeho obyvatelé) jsou tu erotické prvky (uchylák v parku, jeptišky s okurkou, scénka s Ančou:-) a hře nechybí možná i humor nechtěný (nebo možná dobře promyšlený?) – totiž když Jeník přesvědčuje dívku svého srdce, aby s ním šla na schůzku odsuzuje jejího přítele Pepíka za nadměrné pití v hostinci slovy “To víš, že já takový nejsem!” a přitom to není ani pár dnů či hodin, co se z hnojníkovské hospody dostal do Růžence:-)

Ve hře se bohužel dočkáte i záseků. Není to snad kvůli scénáři ale prostě proto, že hra není logicky naskriptovaná. Fakt, že s vědrem pro vodu nelze jít do kašny ale ke studánce se ještě dá pochopit (i když vysvětlení neznám) ale další věci (chloroform lze ukrást na benzínce, steak pro vílu se musí opéct v kamnech – i když logicky by se mělo nejprve v peci zatopit což se mi nedařilo..) Tohle všechno ve hře drhne. A drhne to díky nedostatečnému popisu jednotlivých akcí. Nebo ne nedostatečnému – nulovému. Na vše (i když by to tak udělat šlo) totiž Jeník reaguje slovy “Nejde to” bez jakéhokoliv hintu proč to nejde a proč sakra nemůže vzít tu blbou vodu z kašny (například:-).

A právě ono “Nejde to” způsobilo asi nechtěné – tj. fakt, že jsem dabing asi po 10 minutách vypla. Přitom skupina Perla Group podle mého odvedla slušný kus práce, hlavně postava Jeníka je nadabovaná podle mého výborně.

Kromě nedostatku skriptů které jsem zmínila narazíte ve hře bohužel i na dílčí chyby  ve scénách – což připisuji nedotaženému betatestingu. Jedná se chyby ve scénách (špatně rozvržený region floor, takže postava stojí na zdi, nebo na dřevech), občas špatná animace při akci Talk (změna velikosti obrázku), občas chybí u věty dabing a objevila jsem i jeden “script runtime error” ten je při opětovném pokusu o sebrání hřebíků pokud už jsou použity.

Naštěstí pro hráče tyhle chyby jsou jen dílčí a hru lze dohrát:-)

Ovládání, grafika, animace, zvuky a hudba

Hra se ovládá pomocí myši, jednotlivé předměty na obrazovce a jejich akce určují ikonky (lupy na prozkoumání, pusa na mluvení, animovaná ruka na sebrání). Předměty v inventáři mají pouze název (popis zde není) a jdou mezi sebou více či méně logicky kombinovat.

Hru po celou dobu také doprovází hudba (nevadila mi) a občas i nějaký ten zvuk:-) O dabingu jsem se zmínila už výše – tu část, kterou jsem slyšela byla ok.

Animace jsou někdy docela podařené (příjezd vlaku, rozhovor ve vlaku, ale i chůze hlavního actora) nekteré by ale zasloužily ještě trochu péče. Grafika celé hry je tvořená v 2D cartoon stylu a některé neduhy se pokoušeli diskutující na stránkách ceske-hry.cz opravit již během vývoje hry. Vzhledem k výměně grafiků se tak ale nestalo (což je možná také škoda, nějaký ten grafický upgrade se vždycky hodí:-)

Screenshoty ze hry jsem si vypůjčila ze stránek autorů a tak si můžete prohlédnout obrázky přímo zde:
Update: obrázky byly také odstraněny viz důvud na začátku stránky

Celkový dojem – Nejde to? Jde to!

I přes výše zmíněné nedostatky, které jsem si dovolila popat jsem moc ráda za to, že ještě existují i u nás lidé, kteří věnují svůj volný čas tvorbě her a adventur zvlášť.  Mne adventura potěšila a ráda si zahraju nějakou další:-) Za mne tedy přeji týmu Error games – jen tak dál!

 

Tags: ,


Zanechat komentář